VAF Sanatçılarının İlk İkisi: Türk Udî ve Besteci Necati Çelik ile Hintli Fotoğrafçı Gauri Gill

Roberta Bowman Denning onuruna yeni oluşturulan Misafir Sanatçı Fonu (VAF), uluslararası sanatçıları Stanford kampüsündeki sınıflara getiriyor.

Stanford Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Roberta Bowman Denning (VAF) onuruna yeni oluşturulan Misafir Sanatçı Fonu kapsamında Stanford’a gelecek ilk iki sanatçıyı duyurdu. Program, üniversite genelinde disiplinlere sanatsal düşünce ve estetik bakış açılarını kazandırmak amacıyla uluslararası sanatçıları Stanford sınıflarına getiriyor. VAF’ın planı, icracı sanatçıları uzun süreli olarak (tercihen yarım dönem boyunca) ağırlayarak onları kampüste alışılageldik sahne ve galerilerin dışında farklı ortamlara da dahil etmek. VAF, misafir sanatçılar için kalacak yer, stüdyo alanı ve konaklamayla ilgili proje masraflarının yanı sıra ders ücretlerini de karşılıyor.

VAF kapsamında davet edilen ilk iki sanatçı, Abbasî İslamî Araştırmalar Programı ve Müzik Bölümü ev sahipliğinde Türk udî ve besteci Necati Çelik ile Sanat ve Sanat Tarihi Bölümü, South Asia Center ve Cantor Arts Center ev sahipliğinde Hintli fotoğrafçı Gauri Gill (MFA ’02). Her iki sanatçı da 2020 bahar döneminde dersler vermek, atölye çalışmaları yapmak, kendi çalışmalarını ilerletmek ve halka açık bir etkinliğe katılmak için üniversitede bulunacak.

Dünyanın yaşayan en önde gelen ud sanatçısı, taksim icracısı ve bestecisi olarak kabul edilen Necati Çelik, kendisi de tanınmış bir kanun sanatçısı olan, Etno-müzikoloji, İslam ve Sanat Profesörü Denise Gill ile birlikte dersler verecek. Müzik Bölümü, Çelik gibi yüksek beceri seviyesine ve uluslararası üne sahip bir sanatçıyı ağırlayarak Batı menşeli olmayan müzikleri tanıtma taahhüdünü yerine getirmiş, bu suretle Stanford Üniversitesi’nin Osmanlı, Anadolu ve Türk müziğinin en iyi örneklerini dinleyicilere sunmasına imkan sağlamıştır. Çelik, kampüste bulunduğu süre boyunca, yeni oluşturulacak Stanford Ottoman Music Ensemble’da yer alacak, Markaz Resource Center’da atölyeler yapacak ve yeni bir besteyi Bing Konser Salonu’nda verilecek resitalde Denise Gill’le birlikte icra edecek.

Gauri Gill’in çalışmaları fotoğrafçılık, antropoloji ve performans araştırmalarının kesiştiği noktada duruyor. Gill’in kısmen etnografik sunum kısmen de toplumsal sanat projesi olan fotoğrafları, giderek bireyselleşen ve küreselleşen dünyada kolektif deneyimlere hitap eden yerel toplulukların ve malzeme izlerinin samimi birer portresidir. Gill’in ziyaretinin farklı sanat formları ve bunların Stanford’daki yerleriyle ilgili daha büyük bir diyalogun parçası olması bekleniyor. Gill, 2020 bahar döneminde Stanford’da geçireceği süre boyunca, fotoğrafçılık alanında yüksek lisans dersleri verecek, çağdaş Güney Asya sanatıyla ilgili halka açık bir söyleşiye katılacak ve müzenin Asya sanat galerilerini yeniden hayal etmek için öğrencilerle ve Cantor küratörleriyle yakın işbirliği içerisinde çalışacak.

Sanat Danışma Konseyi’nin eski başkanı Roberta Bowman Denning, “Necati Çelik ve Gauri Gill’in Misafir Sanatçı Fonu’ndan yararlanan ilk sanatçılar olarak yeteneklerini Stanford camiasıyla farklı biçimlerde paylaşacak olmaları beni çok heyecanlandırıyor,” şeklinde konuştu.

Stanford’daki tüm akademik bölümler ve programlar, 2020-21 döneminde yeni misafir sanatçılara ev sahipliği yapmak için teklifte bulunabilirler. Başvurular için son tarih Ekim 2019 olup daha fazla bilgi şu adreste bulunabilir: https://arts.stanford.edu/office-of-the-vice-president-for-the-arts/visiting-artist-fund/.

Yazının orijinaline şu adresten ulaşabilirsiniz:

The first two VAF artists are Turkish ud player and composer Necati Çelik and Indian photographer Gauri Gill

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir